Elektrik Faturam Çok Yüksek Geldi.Ne Yapmalıyım?

Hayatın her geçen gün daha da pahalılaştığı ülkemizde faturalarda gelen zamlarla birlikte bu pahalılıktan nasibini alıyor.2019 yılı içerisinde yanlış bilmiyorsam toplamda %45 civarında bir zam yapıldı konut elektriğine.

Elektriğe gelen son gelen zamla birlikte 1 sene önce 50 TL ödediğiniz bir aylık elektrik faturasına 70-75 TL gibi bir para ödeyeceksiniz demektir.Tabi evinizdeki elektrik tüketiminiz aynı ise.

Gelen zamları göz önünde bulundurduğunuz halde son birkaç ay gelen faturalarınız çok yüksek geliyorsa yapmanız gereken iki işlem var:

1- Öncelikle faturanızda gördüğünüz endeksleri elektrik sayacınızdaki endekslerle karşlılaştırıp doğruluğu kontrol etmelisiniz.Bu konuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz bir elektrikçiden veya elektrik sayacından anlayan birinden yardım almanız daha iyi olur.

Elektrik sayacınızı kontrol ettiniz/ettirdiniz eğer değerle faturadakilerle aynı değilse vakit kaybetmeden abonesi olduğunuz elektrik dağıtım şirketine telefon açarak fatura itirazınızı iletin.Gerekiyorsa bizzat kendiniz dağıtım şirketinin yerine giderek itirazınızı belirtin.

Eğer elektrik sayacında endeksler faturanızla örtüşüyorsa fakat sizin gelen faturaya itirazınız devam ediyorsa 2. işlemi uygulamanız gerekiyor.

2-Bu adımda elektrik sayacının incelenmesi talep etmek üzere bizzat elektrik dağıtım şirketine giderek ıslak imzalı dilekçe vermeniz gerekiyor.Dilekçeyi verdikten sonraki 2-3 gün içerisinde elektrik sayacınızı incelemek üzere sökerek yerine yenisini takıyorlar.Elektrik sayacı inceleme talebinizi yerine getirmenin karşılığında sizden 25-30 tl gibi bir ücret talep ediliyor.

Elektrik sayacının arızalı olup olmadığının sonucu laboratuvardaki incelemelerden sonra 1-2 ay gibi bir süreç içerisinde belli oluyor.

Yüksek gelen elektrik faturasının sebebi faturadaki yanlış okunan değerler değil ise (yani 1.adım),yüksek ihtimalle 2.adımdır.2 adımda sayacınız bozuk olduğu ve faturanızın bu yüzden aşırı yüksek geldiği anlaşılınca ödemeniz gereken ortama tutar belirleniyor.Sayacınız bozuk olduğu zamanlarda ödediniz yüksek tutarlar ortalama tutar düşüldükten sonra size iade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: