Bina Karar Defteri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her binanın özellikle 10 daire ve üzeri daire olan binaların bir yönetime ihtiyacı vardır.Bu yönetim bina ile ilgili düzenlenecek,gerçekleştirilecek işlerin takibinden sorumludur.Bina yönetiminde genel olarak yönetici ve iki aza olmak üzere 3 kişi bulunur.

Bina yönetimi bina ile ilgili herhangi bir işlem yapılacağında binadaki daire sahiplerini toplayarak karar alır.Kararlar alırken bina ile ilgili karar defterine not düşülür.Böylece alınan karar sözde kalmamış yazıya dökülerek resmiyete kavuşmuş olur.

“Bina Karar defteri”nin resmi bir bağlayıcılığı olması için noterden tasdik ettirilmesi gerekir.Defterin tasdiki için binanın yönetici konumunda bulunan kişi notere i bizzat kendisi gitmelidir.

Genelde 80 sayfa olan karar defteri hiçbir şey yazılmamış yani boş olarak notere götürülmelidir.Noterdeki memur defterin her sayfanın sağ üst köşesine mühür vurarak tasdikleme işlemine gerçekleştirir.Noter’in bina karar defterinin tasdiklemesinin karşılığında belli bir ücret (100 Tl civarında) alacağını unutmayın.

Karar defterinde bina ilgili olarak; yönetici seçimi,tadilat işleri,aidata zam gibi daha birçok konuda kararı yazıya dökebilirsiniz.Bu sayede ilerleyen zamanda karara yönelik itirazda belge olarak defteri gösteribilirsiniz.

Son olarak Bina karar defterini en yakın kırtasiyeden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: