Kadınlar İçin Sıkıntılı Bir Zaman Dilimi: Adet Dönemi

Adet dönemi diğer adıyla regl dönemi kadınlarda ergenlik döneminde 15 yaşında başlayarak 50’li yaşlarda menopoz olarak adlandırılan bir dönemde sona eren sıkıntılı bir süreçtir.Bu dönemde kadınlarda gerek fiziksel ve psikolojik olarak bir çok değişim olur.

Adet dönemi, vücudun hamileliğe hazır olması için yüce yaratıcımız Allah (c.c) tarafından verilen kadınlara özgü bir durumdur.Bu dönemde rahim içinde bir takim doku ve organizmalar kan yoluyla dışarı atılır.Bu sayede rahim tazelenerek kadının hamileliğe müsait hale gelmesini sağlar.

Adet dönemi 3-7 gün arasında yaşanan sancılı bir dönemdir.Çoğu kadında ay başında -bu döneme bu yüzden ay başı halide denir- gerçekleşen adet dönemi bazı kadınlarda farklı zamanda dilimlerinde de yaşanabilir.

Bu sıkıntılı zaman dilimi yaklaştığında kadınlarda bir takım belirtiler görülür.Bu belirtiler adet döneminde girildiğinde devam eder.Sırt ve karın ağrısı,ani ruhsal değişim,iştahsızlık,halsizlik gibi belirtiler adet döneminin habercisidir.Ayrıca bu süreçte kadının cinsel organında çok miktarda kan atılır.

Adet Döneminde Yapılması Gerekenler

Adet döneminde kadınlar özellikle beslenmelerin oldukça dikkat etmelidir.Vücuttan dışarıya aşırı bir şekilde kan atıldığından bünye zayıf düşecektir.Bu yüzden vücudu çok yormayacak lifli,proteinli gıdalar alıması,kadının bu dönemi güçlü bir şekilde geçirmesinde yardımcı olacaktır.Bu gıdalara örnek verecek olursak;Hurma,kurudut,kuruyemiş,balık gibi lif ve protein açısından zengin olan bu besinleri tüketmek kadının regl dönemini daha rahat geçirmesinin yanında bu dönemin bitiminden sonra daha hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki besinleri tüketmenin yanında bitki çayları(ıhlamur,adaçayı gibi) içmekte kadınların adet döneminde kanın daha hızlı ve sancısız bir şekilde dışarı atılmasında oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: